Ako zabezpečiť základné vybavenie a oblečenie pre mladého hádzanára alebo hádzanárku

Hádzaná je jeden z najpopulárnejších kolektívnych loptových športov na Slovensku. Pre mnohé deti je to prvý šport, ktorý sa naučia a ktorý im pomáha rozvíjať zručnosti a vytrvalosť. Ak máte dieťa, ktoré sa chystá začať hrať hádzanú, mali by ste sa uistiť, že má správne vybavenie. Hádzaná síce nepatrí medzi šport, ktorý by bol finančné náročný na vybavenie, tak ako napríklad hokej, ale pri výbere oblečenia a výbavy pre začínajúceho hádzanára by však mali byť dodržané určité zásady.

V tomto článku sa pozrieme na základné vybavenie pre mladého hádzanára. Bude to užitočné pre rodičov, ktorí hľadajú informácie o tom, čo kúpiť pre svoje deti.

 

DSC01023

 

Hádzanársky dres alebo tričká

Hádzanársky dres je nevyhnutný pre súťažné zápasy, ale vo väčšine prípadov ho zabezpečuje samotný klub. Mali by ste zvoliť dres, ktorý je pohodlný a dobre sedí. Samozrejme, na tréningy je úplne ideálne aj tričko, ktoré je asi najobľúbenejším a najrozšírenejším tréningovým oblečením v hádzanej.

 

Hádzanárske tenisky

Hádzanárske tenisky sú najdôležitejšou časťou výbavy pre všetkých hráčov a hráčky. Mali by ste zvoliť topánky, ktoré majú dobrú trakciu a sú pohodlné na nohách. Hádzaná je špecifická rýchlymi zmenami pohybu a preto by mali byť tenisky stabilné a dobre držať kotník pri brzdení, kľučkách a ďalších pohyboch s rýchlou zmenou smeru. Tréningové tenisky značky Mizuno sú populárnou voľbou pre hádzanárov.

 

Hádzanárske lopty

Hádzanárska lopta je základným vybavením pre každého hádzanára. Existuje mnoho rôznych typov hádzanárskych lôpt, ktoré sa líšia farbou alebo gripom. Rozlišujeme štyri základné veľkosti hádzanárskej lopty: - minihádzanárska lopta, lopta veľkosti 1, 2 a 3. Pre mladých hádzanárov je najlepšie zvoliť menšie lopty, ktoré sú ľahšie na hádzanie a držanie. Minihádzanárska lopta je napríklad oveľa ľahšia a vyrobená z iného materiálu ako lopta veľkosti 1. Výber ideálnej veľkosti je pred samotnou kúpou najvhodnešie odkonzultovať s mládežníckym trénerom alebo trénerkou. Hádzaná je špecifická používaním lepidla na ruky, ktoré sa na Slovensku nazýva “štepák”. Ten však v mládežníckych kategóriach ešte nie je nevyhnutnosť a pre mladých hádzanárov a hádzanárky sa ani nedoporučuje.

 

Hádzanárske chrániče

Hádzanárske chrániče na lakte a kolená už nie sú povinnou výbavou tak, ako tomu bolo v minulosti, kedy sa hádzaná zvykla hrať aj v exteriéri. Dnes sa hrá väčšina hádzanárskych zápasov na povrchoch s určitou úrovňou mäkkosti a odpruženosti, ktoré tlmia nárazy. Ak už sa rozhodnete pre chrániče, mali by ste zvoliť take, ktoré majú dostatočnú výplň a sú vyrobené z kvalitného materiálu, aby poskytovali dostatočnú ochranu.

 

 

Toto je základné vybavenie pre mladého hádzanára. Ak chcete byť úplne pripravení na hádzanú, môžete si samozrejme dokúpiť aj doplnky ako ruksak, fľašu alebo kompresné návleky.

Späť do obchodu